Човекът винаги се е стремял да овладее изкуството да пали огън. Но как се е стигнало дотам, че можем да сложим в джоба си такова оптимизирано средство за разпалване, за разлика от нашите предци, които са разполагали само с факелна система? Както всичко останало, и тук има начало. Ето защо ще опишем подробно епопеята на запалката от нейното изобретяване до наши дни.
1) Раждане на историята на запалката
Всеки знае историята на първите хора, които са разпалвали огън с кремъци? Е, концепцията за раждането на запалките не е започнала много далеч от тази идея. Една обикновена метална запалка, удряща кремъка, можела да създаде искри и да обхване инициатора. Тези запалки са били изковани от високо въглеродна стомана. Често срещани инициатори по това време са били фитил, памучен фитил, напоен с разтвор на оловен хромат или селитра, или овъглен
памучен фитил.
Пример на запалка от кремък:
2) Изобретяване на запалката на Дьобрейнер
Да започнем от началото на XIX век, по-точно през 1823 г., когато е изобретена първата запалка, много преди изобретяването на запалката! Това е
немският химик на име Йохан Волфганг Дьобрейнер, който имал възможността да започне историята на запалката. Системата се е състояла от патрон, пълен с водород, с платинен катализатор като спусък. Това е далеч от сегашните ни запалки, които стигат до създаването на електрическа дъга, за да създадат горене в края на цигарите ни. Малко архаично, но все пак това е първият начин за получаване на пламък!
3) Запалката „Амаду“: качествен предшественик
Запалката „Амаду“, представлява един от най-практичните инструменти на времето. В исторически план тази запалка представлява парче метал, снабдено с кремък, който се удря, за да се получат искри. След това тези искри са били накарани да светят с помощта на изсушено парче амаду, получено от амадувир – гъбестия материал на гъба.
Това казано, нека да прехвърлим малко напред до 40-те години на XIX век, когато това парче амаду е заменено с памучен фитил, наситен с оловен хромат. Въпреки това днес все още наричаме тази запалка „запалката Амаду“. ⏳
Около 1900 г. фероцерият е изобретен от химика Карл Ауер фон Велсбах, което улеснява запалването на този фитил. Всъщност стоманено колело в контакт с този камък моментално произвежда искра, откъдето идва и името „запалителен камък“. След като фитилът се нажежи обаче, ще трябва да духнете върху него, за да предизвикате запалването му. Във фабрика „Брикет“ предлагаме гама от антични запалки, които са наследници на запалката „амаду“ както по отношение на дизайна, така и по отношение на действието.
Пламъкът загасва много просто след това благодарение на системата от стоманено топче, което дърпа фитила. Това устройство позволява бързото задушаване на огъня при поискване.
4) Бензиновата запалка: Първата световна война
Демократизацията на бензиновите запалки настъпва по време на Историята на войниците от Първата световна война. По време на войната на позициите фрикционните запалки (изобретени през 1827 г.) не са били много лесни за поддържане поради влажността, преобладаваща в окопите, в допълнение към разкриването на присъствието на войници. Продукт на окопното майсторство, бензиновата запалка, известна още като „Briquet des Tranchées“ или „Briquet des Poilus„, е създадена от запалката „Амаду“, комбинирана с малък метален резервоар. Лесна за изработване, тя съхранявала лек дестилат от петрол, в който след това се напоявал памучният фитил. Зареждащи се отново, тогава те са били незаменим прибор за пушачите, каквито по онова време е имало много!
Притежавайки дълга автономия и бидейки зареждащи се отново, тези запалки са били от голяма полза за войниците и това е така и днес. Ето как работи:
В случая фитилът е напоен с гориво чрез капилярно действие. Запалителен камък се притиска към палеца с помощта на пружина. Когато копчето се задейства с палеца, се получава пръскане на искри, които запалват изпаренията на горивото.
Случва се да разполагаме с цяла гама качествени бензинови запалки, ако искате да ги разгледате, така че не се колебайте! Бихте ли могли да откриете „брикет, който да подхожда на вашия външен вид“? (Имаме и урок: Научете се как да напълните своята есенциална запалка, той винаги може да ви бъде полезен!)
5) Газовата запалка: индустриално производство
Връщаме се във Франция с изобретението на Анри Пингео: Газовата запалка (или по-късно Briquet Bic). Той е бил директор на фирмата Bic и Flamagas, Марк Керсия, известна с офис оборудването си (най-вече с химикалките си), който пуска първите модели на пазара през 1948 г. с Gentry (джобна запалка) и Crillon (настолна запалка).
От 60-те години на миналия век този тип запалки за еднократна употреба се произвеждат в промишлени количества и се изнасят по целия свят във вида, в който ги познаваме днес. Конкурирайки се на базата на това, че е евтина (например със запалката Clipper), тя се състои в предизвикване на запалване на запалим газ, главно по същия начин, както бензиновите запалки.
6) Слънчевата запалка: инструмент за оцеляване
Патентът за това изобретение е подаден през 70-те години на XIX век, но е разработен за първи път едва през 70-те години на XX век. Тази запалка се състои от вдлъбнато огледало или леща, концентрираща светлината върху точно определена точка, за да запали предмета. Сега се предлагат няколко модела с леща предимно от алуминий. Не се използват запалителни материали, механизъм, фитил или камък. Единственото условие: да има слънце, разбира се, остава много практично по време на многодневни екскурзии в пустинята например. ☀
7) Буревестник: Ветровито? Няма значение
През следващите години се появяват
още няколко вида запалки. За съжаление няма точна дата, но често срещана гледка през 2000 г. беше известната буревестна запалка или запалка с бутанова газова горелка, перфектният помощник за пушачите на пури. Специалната характеристика на тази запалка е, че пламъкът ще
издържи на всякакви метеорологични условия! Ефективно това се дължи на благодарение на нишката, която позволява поддържането на пламъка. Тази запалка е идеалният спътник за тези, които искат да се борят с природните стихии, без да се налага да намират кътче за запалване на цигарата си до стената.
Трябва да отбележим, че тази запалка има регулируем пламък благодарение на месинговия винт от долната ѝ страна, който ви позволява да променяте височината му, като го завъртите. Тя също така е вид запалка за многократно пълнене!
Нищо не би могло да бъде по-практично от този тип запалка. Съчетава едновременно стил и полезност Не чакайте повече, за да се сдобиете с една от тях от нашата уникална колекция запалки Storm Lighter! Включете се и в историята на запалката!
На разположение е и урок, за да научите как да зареждате запалката Storm, с бутилка газ, така че се възползвайте добре от него!
8) Запалката Chalumeau: Преносимата огнехвъргачка
Една от най-новите запалки на пазара, тук става дума за запалката Jet Flame или по-често позната като запалката Chalumeau, истинска ветропоказателна и огнехвъргачка! Естествено, това име идва от приликата на пламъка със заваръчна горелка. В своя контейнер тя съдържа смес от газ и кислород. Тази смес дава възможност да се противопостави на много по-висока топлина в сравнение с обикновената запалка, достигайкидо 1300°C!
От друга страна, този тип запалки нямат нишка, която да поддържа пламъка при ветровити условия.
Идеална е за запалване на барбекю, дървени въглища от чича или дори пури, истински топъл спътник.
9) Индукционната запалка:
Най-вече имаме възможност да разполагаме с електрически запалки в джобовете си, но това все пак е крачка напред в сравнение с посочените по-горе начала! Всъщност индукционната запалка представлява електрическа пиезосистема на нагряване на съпротивлението при електрически контакт, точно както електрическия индукционен плот за готвене. Достатъчно е само едно докосване на тактилната зона, за да се задейства системата на тази електронна запалка, която ви позволява да запалите цигарите си при всякакви метеорологични условия, но и зареждане чрез USB, със зарядно устройство, което е изцяло класическо.
Хората жадуват за модерност със стил? Побързайте без повече приказки да разгледате колекцията ни от индукционни запалки и да откриете това, което ви е липсвало през цялото време за да допълните колекцията си.
10) Електрическа дъгова запалка: просто електрическа
Една от последните иновации през изминалата година наистина е електрическата дъгова запалка! Това е USB
запалка със система, която създава електрическа дъга чрез електроди само с едно докосване на пръста ви върху тактилен бутон. Зарежда се чрез USB също като индукционната запалка, за тези модерни запалки вече няма нужда от пламък. Това естествено включва и това, че може да се използва независимо от метеорологичните условия. Не е необходимо повече да използвате запалки за еднократна употреба или да носите със себе си пълнител. Със сигурност това е една от най-класните и стилни иновации на тази епоха!
Само за този тип запалки имаме няколко много интересни модела, специално за вас. Ако искате да имате запалка, която да е едновременно модерна, но и да ви облекчава от необходимостта да носите пълнители, и в същото време да има нетипичен стил, изберете една от тях! ⚡
Ако и вие искате да оставите своя отпечатък в историята, току вижтеа>strong> огъня с една от тези запалки в нашия магазин и не се колебайте да разнообразявате удоволствията между тях!